Bezpieczne inwestowanie to między innymi inwestycja w złoto. Można tego dokonać za pośrednictwem Programu Powiernik, dokonując zakupu sztabek w mennicy lub w inny dowolny sposób – zasady są takie same, jak przy każdym innym inwestowaniu. Przede wszystkim należy racjonalnie oraz rzetelnie ocenić naszą sytuację finansową. Najważniejszym pytaniem, jakie musimy sobie postawić przed inwestowaniem to – czy mnie na to stać. Może brzmieć to dość kuriozalnie, jeżeli mamy nadmiar gotówki to przeważnie stać nas na inwestowanie. Jednak nie jest tak do końca – jest spora lista rzeczy, na które musimy zwrócić uwagę, zanim zdecydujemy się na lokowanie pieniędzy. Pierwszym krokiem na drodze do oszczędzania jest doprowadzenie naszych finansów do odpowiedniego poziomu. Musimy zadbać o budżet, nasze wydatki, długi – szczególnie ten element powinien być rozwiązany jako priorytetowy.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo finansowe

Inwestowanie bezpieczne – co tak naprawdę kryje się pod tym terminem? Bardzo często kojarzymy ten element jako systematyczne oszczędzanie, polisy lub też fundusze. To właśnie te elementy przedstawia się nam jako przykłady bezpiecznych inwestycji. Jednak musimy pamiętać, że każda forma inwestowania – również ta w produkty oszczędnościowe – powiązana jest z pewnym poziomem ryzyka. Ryzyko to nie musi wcale oznaczać braku jakiegokolwiek zysku, straty części lub całego włożonego kapitału. Ryzyko wynika już na poziomie naszego budżetu – naszej sytuacji finansowej oraz życiowej. Pozostaje bowiem pytanie, co jeżeli pieniądze które zamroziliśmy na okres N lat nagle okażą się nam potrzebne? W celu uniknięcia właśnie takich problemów konieczne jest zadanie sobie pytania – czy stać nas na inwestowanie.

 

Przed podjęciem inwestycji należy się zastanowić nad następującą kwestią. Czy pieniądze, jakie zamierzamy zainwestować, w krótkim lub też średnim okresie czasowym będą nam potrzebne (załóżmy okres 12 miesięcy). Jeżeli wiemy, że suma pieniędzy jaką chcemy zainwestować będzie nam wówczas potrzebna nie decydujmy się na inwestycję. Najlepszym rozwiązaniem będzie tutaj trzymanie naszej nadwyżki finansowej na koncie oszczędnościowym. Jeżeli jednak jesteś w stanie zainwestować swoje pieniądze na dłuższy okres czasu, wówczas pójdź krok dalej i zadaj sobie kolejne pytanie. Czy inwestowane pieniądze są tymi, na które mogę sobie pozwolić w przypadku starty? Jeżeli nie jesteśmy w stanie pozwolić sobie na ewentualne straty finansowe – nie inwestujmy. Pozostańmy przy koncie oszczędnościowym. Jeżeli jednak stać nas na ewentualne straty, wówczas nic nie stoi na przeszkodzie aby zainwestować.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *