Każdy z nas magazynuje pewne rzeczy. Później po latach okazuje się, że nie są nam one do niczego potrzebne i zajmowały tylko miejsce. Jak się okazuje miejsce jednak kosztuje. Ile każdy z nas ma w swoim domu albo mieszkaniu nieużywanych ubrań, starych nieużywanych sprzętów elektronicznych, dekoracji, sprzętów, akcesoriów i wielu innych rzeczy? Zapewne duża ich część jest poupychana w szafach czy pod łóżkiem.

Ile to realnie kosztuje?

Mieszkając na 70 metrach kwadratowych, mając dzieci – okazuje się po pewnym czasie, że zaczyna nam brakować miejsca, brakuje kolejnych 12metrów kwadratowych – jednego pokoju. Część osób w takiej sytuacji decyduje się na zamianę mieszkania na większe. Na nowym lokum np. przy 120 metrach kwadratowych – gdzie mamy praktycznie dwa razy większe mieszkania – okazuje się jednak, że w dalszym ciągu brakuje nam miejsca. Jak się jednak okazuje bardzo dużą część miejsca zajmują właśnie nieużywane przedmioty, które wraz z przeprowadzką przenieśliśmy do nowego mieszkania. Często poupychane one zostały jeszcze w kartonach, ładnie opisanych – lecz w dalszym ciągu nierozpakowanych.

Zbieractwo to choroba

Zbieractwo kosztuje nas bardzo dużo, nie zdajemy sobie z tego sprawy do czasu, aż nie przeliczymy tego na spokojnie. Weźmy jako przykład mieszkanie w Warszawie – 70 metrów kwadratowych. Wydaliśmy a nie 540 tysięcy złotych, do tego remont pochłonął 58 tysięcy. Bo obliczeniu wszystkich kosztów, czynszu i innych wydatków – okazuje się, że średnio za 1 metr kwadratowy w Warszawie zapłacić musimy około 11 801 złotych. Posiadając już te dane, sprawdźmy ile kosztuje nas przechowywanie wszystkich zbędnych rzeczy na naszym mieszkaniu. Załóżmy, że przechowywane przez nas rzeczy zajmują 6 metrów kwadratowych w mieszkaniu oraz 6 metrów kwadratowych piwnicy. Uwzględniając ile kosztuje 1 metr kwadratowy w Warszawie, koszt „zakupu” naszego „magazynu zbędnych przedmiotów” to aż 86 932 złote, a jego czynsz miesięczny to 59 złotych. Jeżeli uwzględnimy przechowywanie rzeczy przez 10 lat, wówczas czynsz za nasz mały magazyn to aż 7 097 złotych. W przeliczeniu końcowym, nasz powierzchnia chomikowania w mieszkaniu, w ciągu 10 lat, kosztuje nas ponad 94 tysiące złotych.

 

Jak poradzić sobie z tak dużymi wydatkami? Wyrzucić rzeczy jest nam szkoda, sprzedawać je również – do tego dochodzi czas jaki należy na to poświecić. Istnieją dwa rozwiązania. Pierwszym z nich jest kompleksowy przegląd rzeczy – te zniszczone i nie nadające się już do niczego warto wyrzucić. Przedmioty w lepszym stanie można spróbować sprzedać, można liczyć na odzyskanie przynajmniej części zainwestowanych w nie kiedyś pieniędzy. Ostatnią możliwością jest decyzja o kupnie magazynu, które są niezwykle popularne np. w USA. Koszt magazynu jest dużo niższy niż magazynowanie przedmiotów na mieszkaniu, chociaż w Polsce jest to jeszcze bardzo mało popularne rozwiązanie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *