Co zrobić z wolnymi 10 000 złotych? Wydać je, zainwestować, a może odłożyć? W obecnych czasach, zdecydowana większość z nas nie oszczędza regularnie. Jeżeli już posiadamy jakieś oszczędności (załóżmy że są one na poziomie 8 000 złotych), wówczas wizja posiadania wolnych 10 tysięcy wydaje się być bardzo poważną kwotą.

Wydać czy zainwestować?

Co zrobić kiedy mamy wolne 10 tysięcy złotych? Zacznijmy jednak od samego początku – co tak naprawdę znaczy mieć wolne środki. Jeżeli posiadamy długi, kredyty – wówczas wspomniane pieniądze nie są takie wolne. Podobnie w przypadku jeżeli nie posiadamy żadnych oszczędności, czy funduszu awaryjnego – wówczas też nie są one wolne. Zanim zaczniemy się zastanawiać, co zrobić z taką sumą pieniędzy – obojętne czy to jest dziesięć, czy dwa tysiące – należy spojrzeć szerzej na swoją własna sytuację finansową. Jeżeli panuje tam bałagan – wówczas należy się nim w pierwszej kolejności zająć, zanim zdecydujemy się na rozdysponowywanie pieniędzy.

W pierwszej kolejności powinniśmy zająć się spłatą naszych zobowiązań – karty kredytowej, pożyczki. Z matematycznego punktu widzenia, właśnie takie rozwiązanie jest najlepszym z możliwych. Oszczędność na kolejnych odsetkach – to tak naprawdę zysk dla nas samych.

W sytuacji kiedy nie mamy zadłużenia, ale też nie posiadamy oszczędności powinniśmy się właśnie tym drugim aspektem zainteresować. Warto bowiem mieć odłożone środki finansowe w razie sytuacji losowej. Daje to ogromne poczucie bezpieczeństwa na wypadek właśnie nagłej potrzeby. Niespodziewane wydatki to dość spory potencjał, aby pogrążyć się w kolejnych zadłużeniach – a to ostatnia rzecz jakiej byśmy chcieli.

Kiedy stać nas na inwestycje?

Jeżeli nie mamy długów i posiadamy fundusz bezpieczeństwa wówczas możemy się zastanawiać, co możemy zrobić  z wolną sumą 10 tysięcy złotych. Można rozważyć takie opcje jak depozyty bankowe – lokaty lub konta oszczędnościowe. Pieniądze można również przeznaczyć na fundusze inwestycyjne lub spróbować zagrać na giełdzie. Lokaty posiadają oprocentowanie 2-3% w skali jednego roku, giełda około 6-7%. Różnica pięciu punktów procentowych jest zachęcająca, jednak biorąc pod uwagę, że dopiero zaczynamy przygodę na giełdzie, trafność naszych inwestycji na niej i szansa na trafienie z inwestycją na niej jest raczej mało prawdopodobna. Co zatem zrobić z wolnymi środkami? Jeżeli nie mamy jasnego pomysłu na ich wykorzystanie może lepiej będzie je odłożyć i zaoszczędzić. Pamiętać jednak należy, że im mniejszą kwotę przeznaczymy na lokatę, tym mniej w skali roku zyskamy. Możemy je również zainwestować – jednak sytuacja jest taka sama jak w przypadku lokat. Im mniejsza inwestycja, tym mniejszy stosunkowy zysk.

 

Może najlepiej będzie też wydać pieniądze? Jeżeli udało nam się wygenerować aż taką nadwyżkę w naszym budżecie, mamy płynność finansową, brak zobowiązań – warto nacieszyć się samym zarabianiem i oddać się przyjemnościom – może wymarzone wakacje w egzotycznych krajach? Wszystko zależy tak naprawdę od nas samych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *