Początek nowego roku to dobry czas na zaplanowanie strategii inwestycyjnej na najbliższe miesiące. Zamiast trzymać uzbieraną gotówkę na nisko oprocentowanej lokacie, lepiej zainwestować ją w bardziej zyskowne produkty inwestycyjne. Poniżej podpowiadamy, jakie inwestycje 2018 rok mogą zakończyć sukcesem, a których lepiej unikać ze względu na wysokie ryzyko straty. Pamiętajmy jednak, że prognozy nie są pewną receptą na zysk, a jedynie sugestią opartą na aktualnej analizie rynku.

Inwestowanie na giełdzie w 2018 roku

Już pod koniec zeszłego roku wielu analityków przestrzegało przed nadmiernym optymizmem co do rynku akcji. Polskie indeksy giełdowe co prawda rosły od wielu miesięcy (w całym 2017 indeks WIG wzrósł o 23%), jednak w lutym 2018 roku za Oceanem doszło do prognozowanych od dawna spadków na giełdzie USA, które rykoszetem uderzyły także w GPW. Aktualnie trudno ocenić, czy mamy do czynienia jedynie z korektą napompowanych cen akcji, czy początkiem bessy. Niektórzy wieszczą zbliżający się krach na rynkach finansowych, o którym świadczyć ma choćby rekordowo wysoki indeks strachu XIV. Jego wysokie wartości zawsze towarzyszą załamaniom giełdowym. Silne spadki na giełdzie USA mogą okazać się jednak tylko głęboką korektą po 9-letnim okresie hossy, dlatego wciąż jest szansa, że polskie indeksy zależne tylko częściowo od czynników zewnętrznych, powrócą na ścieżkę wzrostu. Tym bardziej że dobrym nastrojom inwestorów sprzyjają bardzo dobre wskaźniki gospodarcze Polski. Akcje polskich spółek mogą w 2018 roku być dobrą inwestycją, jednak nie należy się spodziewać aż tak silnych wzrostów jak w zeszłym roku. Należy także uważnie obserwować rynek, szczególnie amerykańską giełdę, którą być może czeka głęboka korekta.

Niebezpieczne inwestycje 2018 rok – kryptowaluty

Spadki kursu bitcoina zapoczątkowane w grudniu 2017 roku napędziły dużego strachu inwestorom. Choć wielu analityków zaczęło już przebąkiwać o pękającej bańce, to jednak okazało się, że za spadkami stały amerykańskie fundusze inwestujące w kontrakty terminowe na bitcoina, które postawiły na spadki kursu. Początek 2018 roku przyniósł jednak spadki kursów także innych kryptowalut. Niestety inwestorzy wciąż mogą chcieć grać na spadki kursu, dlatego część analityków przestrzega przed inwestowaniem w bitcoina, choć są i tacy, którzy uważają, że ceny lada moment poszybują znowu w górę. Handel bitcoinem mają napędzać właśnie kontrakty i jest duża szansa, że właśnie w 2018 roku cena tej kryptowaluty osiągnie swój szczyt. Zaleca się jednak dużą ostrożność, jeśli chodzi o wszystkie kryptowaluty.

Inwestycje w nieruchomości 2018

Zakup nieruchomości to inwestycja, która może mieć charakter długoterminowy i krótkoterminowy. W dłuższym terminie zakup nieruchomości w dobrej lokalizacji zwykle się opłaca. W krótkim terminie natomiast potencjalny zysk zależy od wielu czynników. Jeśli ktoś zamierza kupić nieruchomość w celach spekulacyjnych, to powinien zrobić dobry interes. Prognozy dla rynku nieruchomości w Polsce mówią o wzroście cen mieszkań w 2018 roku nawet o 5%. Wzrost cen ma wynikać głównie ze wzrostów cen gruntów oraz kosztów robocizny (wzrost płac i cen materiałów). Potencjalnie zakup nieruchomości w celu jej szybkiej odsprzedaży może się więc opłacać. Nieco inaczej należy jednak spojrzeć na kwestie związane z zakupem mieszkania na wynajem. Ogólnie wzrost zamożności Polaków i dobra koniunktura gospodarcza sprawiają, że więcej osób jest zainteresowana zakupem mieszkania na własność niż ich wynajmem. Popyt na wynajem mieszkań napędzają jednak obcokrajowcy zza wschodniej granicy Polski. Wielu ekspertów uważa, że czynsze będą więc rosły, jednak na największe zyski z najmu mogą liczyć właściciele mieszkań zadbanych i w dobrej lokalizacji.

Inwestycje 2018 rok – złoto i surowce

Inwestycja w złoto jest bardzo popularna wśród polskich inwestorów, tym bardziej że sztabki lub złote monety można kupić po prostu online. Ma ona jednak charakter raczej długoterminowy niż spekulacyjny, choć wielu ekspertów podkreśla, że ogólnie inwestycje w tanie obecnie kruszce mogą okazać się w najbliższym czasie opłacalne. Ceny złota zależą w głównej mierze od kursu dolara, dlatego gdy ten spada, to ceny kruszcu rosną i na odwrót. Złoto z pewnością warto mieć w swoim portfelu inwestycyjnym, ponieważ pozwala ono zabezpieczyć się na ciężkie czasy. Dość dobre prognozy na rok 2018 ma rynek surowców, których ceny utrzymują się na niskim poziomie od dłuższego czasu. Niektórzy analitycy widzą więc duże szanse na ich odbicie w górę.

Powyższe prognozy są tylko subiektywną opinią, która ma jedynie pomóc w ocenie rzeczywistości. Przy określaniu strategii inwestycyjnej warto wziąć pod uwagę różne analizy, a ostateczną decyzję podjąć samodzielnie.12`

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *