Korzystanie z tradycyjnej gotówki powoli odchodzi do lamusa na rzecz nowocześniejszych rozwiązań. Jakich? Jak się okazuje już nie tylko powszechnie znanych kart płatniczych, ale także na rzecz płacenia za zakupy smartfonem. Jak korzystać z tej możliwości? Co trzeba wiedzieć, by móc cieszyć się tym wielkim udogodnieniem?

Świat niezwykle szybko idzie do przodu i nowoczesne technologie coraz bardziej ingerują w nasze codzienne życie. Nie ma powodu, by przed tym uciekać. Jeszcze kilka lat temu nikomu nawet nie przyszłoby do głowy, że za zakupy można płacić za pośrednictwem telefonu komórkowego, ale dziś przestaje to już kogokolwiek zaskakiwać.

Można śmiało powiedzieć, że noszenie ze sobą portfela powoli staje się zbędne, wystarczy bowiem mieć smartfona wyposażonego w odpowiednią aplikację, umożliwiającą dokonanie transakcji płatniczych. I jeśli chcesz płacić za zakupy, sięgając nie do portfela, a po swojego smartfona, ale nie masz pojęcia jak to zrobić, to wiedz, że nie ma w tym nic trudnego. Wbrew pozorom jest to bardzo proste, choć możliwości jest kilka.

BLIK, czyli polski system płatności mobilnych

Pierwsza z nich to BLIK. Wystarczy zgłosić sprzedawcy chęć uregulowania należności za zakupy w ten sposób, następnie uruchomić aplikację mobilną i zaznaczyć logo BLIK. Następnie należy poczekać na pojawienie się sześciocyfrowego kodu i wpisać go na klawiaturze terminala płatniczego. Ostatnie kroki to aktywowanie transakcji (lub poproszenie o to sprzedawcę), a następnie sprawdzenie kwoty i ostateczne potwierdzenie, czyli wpisanie kodu mobilnego. I gotowe!

Płatności zbliżeniowe smartfonem

Za pomocą smartfona można również płacić zbliżeniowo. Warunkiem jest tu jednak posiadanie telefonu wyposażonego w tzw. antenę NFC. Jeśli taki posiadamy, to wystarczy aktywować moduł NFC, by telefon mógł pełnić funkcje karty płatniczej.

Co ważne, w niektórych bankach wymaga to wymiany dotychczasowej karty SIM. Warto również wiedzieć, że klienci banku Pekao SA mają możliwość korzystania ze smartfonu do płacenia za zakupy dzięki PeoPay, czyli aplikacji podobnej do BLIKA.

Inną formą płatności zbliżeniowej jest Android Pay, z którego mogą korzystać klienci Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe oraz BZ WBK. Posiadając konta w tych bankach i chcąc płacić zbliżeniowo za pośrednictwem smartfona, musimy pobrać aplikację Android Play ze sklepu Google Play, a następnie przypisać do niej swoje karty debetowe oraz kredytowe.

Jak przebiega płatność?

Transakcja płatnicza wygląda podobnie jak w przypadku znanych nam już kart zbliżeniowych. Tylko że w tym przypadku zamiast karty, do terminala zbliżamy wybudzony telefon komórkowy. W większości przypadków, jeśli kwota przekracza 50 zł, musimy dodatkowo wpisać kod PIN.

Czy warto płacić za zakupy smartfonem?

Zdecydowanie warto zainteresować się możliwościami, jakie niosą ze sobą płatności zbliżeniowe z wykorzystaniem smartfona. Dlaczego? Z co najmniej kilku powodów. Po pierwsze, zwalnia nas to z konieczności noszenia ze sobą nie tylko gotówki, ale także portfela, jest to więc bardzo wygodne rozwiązanie.

Po drugie dużym plusem tego rodzaju płatności jest także to, że nie straszne nam są awarie systemów Visa czy MasterCard. Ponadto zostawienie karty w domu albo jej kradzież również nie pokrzyżują naszych planów. I wreszcie, płacenie smartfonem jest dziecinnie proste, więc szkoda nie korzystać z tej innowacyjnej technologii, jaką niosą ze sobą dzisiejsze czasy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *