Nie ma co ukrywać, że obecnie znaczna część Polaków co roku zaciąga różnego rodzaju kredyty. Banki oraz inne instytucje finansowe na każdym kroku reklamują i kuszą preferencyjnymi warunkami. Niektórzy zadłużają się na naprawdę spore kwoty, a dokładniej mówiąc długie lata. Skutkuje to oddawaniem znacznej części swojej pensji, a inni zaciągają kredyt, z którym realnie da się żyć oraz funkcjonować w codzienności.

Podjęcie decyzji o kredycie

Decyzję o zaciągnięciu kredytu wielu określa mianem najtrudniejszej w życiu. Jednak dla przeciętnej, młodej osoby nie ma obecnie innej możliwości. Wszystko jest w porządku kiedy dysponuje się środkami finansowymi. W momencie pojawienia się komplikacji, do których można zaliczyć utratę pracy na skutek choroby czy likwidacji firmy, natłoku pilnych wydatków lub po prostu braku ich realnej kalkulacji – nasz spokój zostaje zburzony.

Większość kredytobiorców twierdzi, że nie rozważa na co dzień o ewentualnych kłopotach, jakie mogą się pojawić po drodze, oddając co miesiąc zarobione pieniądze na raty. Buduje ich myśl, że w przyszłości staną się właścicielami spłacanego domu, mieszkania, firmy, samochodu czy innej ruchomości.

O czym należy pamiętać?

Przy zaciąganiu kredytu wystarczy pamiętać, aby raty nie stanowiły większości naszych miesięcznych zobowiązań. To znaczy, żeby spłata rat nie obniżyła naszego poziomu życia, ponieważ to może mieć negatywne konsekwencje nawet dla naszego zdrowia psychicznego. Coraz więcej pacjentów gabinetów psychologicznych za początek swoich stanów depresyjnych podaje moment kiedy pojawiły się trudności finansowe. Zatem według szacunków ukazuje się, że rata nie powinna przekraczać trzydziestu procent netto naszych dochodów, aby móc żyć na przyzwoitym poziomie i nie martwić się o potrzeby życia codziennego.

Istnieje pewien ciekawy eksperyment zanim zdecydujemy się na kredyt. Zakładając, że spłata kredytu wyniesie osiemset złotych na miesiąc, spróbujmy taką samą kwotę przelewać w dniu otrzymania wypłaty na drugie konto. Po trzech miesiącach lub pół roku upewnimy się czy spłacanie raty w tej wysokości było do wytrzymania czy raczej bardzo dotkliwe.

Specyficzną inwestycją jest założenie lub doinwestowanie własnej firmy, gdyż jest to dług zaciągany po to, by otworzyć drogę do zysku na przyszłość. Znaczy to, że przedsięwzięcia takie jak poszerzenie oferty firmy i zdobycie nowych klientów w innym wypadku byłyby niedostępne. To będzie pozytywnie oddziaływać na rozwój biznesu i nasze samopoczucie.

Bez względu na to czy jest to perspektywa pojedynczej osoby czy firmy to jedno jest pewne, że wzrost zobowiązań kredytowych nie może rosnąć nieustannie i przekroczyć dochody, bowiem w takim przypadku  kredyt nigdy nie zostanie spłacony. Specjaliści twierdzą, że pieniądze są współcześnie substytutem bezpieczeństwa, a porażka na tym polu wyzwala w nas wstyd mogący prowadzić do problemów w życiu osobistym.

Więcej informacji o życiu na kredyt na deon.pl: https://www.deon.pl/inteligentne-zycie/lifestyle/art,514,dziekuje-za-zycie-na-kredyt-wiesz-dlaczego.html

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *