Każdy z nas chciałby być wolnym finansowo człowiekiem, który nie musi martwić się brakiem pieniędzy na opłacenie rachunków, czy bieżących potrzeb. Doskonale byłoby mieć również własny fundusz bezpieczeństwa oraz odpowiednią sumę pieniędzy odłożoną na emeryturę, czy przyszłość dzieci. Jak tego dokonać? Najlepiej zacząć od systematycznego oszczędzania. Oto kilka sprawdzonych sposobów, które pomogą w stabilizacji finansowej.

 

Praca powinna być stałym źródłem dochodu

Aby zdobyć niezależność najważniejsza jest płynność finansowa. Osiągnąć ją można poprzez wykonywanie pracy zarobkowej, za którą otrzymujemy comiesięczne wynagrodzenie. Jeśli jednak nasze zatrudnienie nie jest stabilne, a wynagrodzenie nie pokrywa wszystkich  potrzeb, powinniśmy pomyśleć o wynegocjowaniu lepszych warunków pracy lub jej zmianie. Warto zrobić rozeznanie na rynku pracy i sprawdzić ile zarabiają osoby zatrudnione na podobnych stanowiskach w innych firmach. Czasem, aby otrzymywać lepsze wynagrodzenie konieczne jest dodatkowe przeszkolenie, czy podniesienie kwalifikacji. Nie warto się wahać, ponieważ wykształcenie i wykonywana praca są naszą największą inwestycją. Ciekawym pomysłem jest również zadbanie o dochód pasywny, który umożliwi zarabianie nawet  w momencie wystąpienia czasowej niezdolności do pracy.

 

Rozsądne zakupy

Każdy z nas wie, że najwięcej pieniędzy wydajemy w czasie codziennych zakupów. Dlatego warto dobrze je zaplanować. Zakup spożywcze,  najlepiej robić według sporządzonej wcześniej listy. Dotyczy to również kosmetyków i środków chemicznych. Pozwoli to zaopatrzyć się we wszystkie potrzebne produkty i uniknąć ryzyka kupowania niepotrzebnych rzeczy. Warto wybierać dobre jakościowo i wydajne produkty, jednak nie ma sensu płacić dodatkowo za znaną markę. Lepiej znaleźć równie dobry, a nieco tańszy zamiennik. Dobrym pomysłem jest również śledzenie aktualnych promocji i korzystanie z nich. Warunkiem jest jednak wybieranie tylko tego, czego naprawdę potrzebujemy.

Ubrania i buty zazwyczaj kupujemy kilka razy w roku. Przed wyruszeniem do sklepu warto zrobić gruntowny przegląd szafy, aby sprawdzić, w co musimy się zaopatrzyć. Dobrze jest wcześniej porównać ceny wybranych produktów w internecie, by określić, gdzie możemy kupić je najtaniej. Ubrania, których już nie używamy, możemy oddać do komisu, lub próbować sprzedać na którejś z popularnych giełd internetowych. Zdobyte w ten sposób środki zasilą nasz budżet domowy.

 

Ekonomiczne rozwiązania w domu

Skuteczne oszczędzanie pieniędzy to również mądre korzystanie z energii elektrycznej. Warto zainwestować w energooszczędne żarówki, wymienić sprzęty AGD na bardziej ekonomiczne (klasa AA lub AAA), wyłączać urządzenia, z których nie korzystamy oraz gasić światło w pustych pomieszczeniach. Dobrym pomysłem jest również zakup zmywarki, czy wymiana kuchenki gazowej na płytę indukcyjną, a czajnika elektrycznego na tradycyjny.

 

Budżetowe podróże

Odkładanie pieniędzy nie musi wiązać się z rezygnacją ze wszystkich przyjemności. Wręcz przeciwnie! Jeśli kochasz podróżować, rób to jak najczęściej. Spróbuj jednak wypróbować sprawdzone, ekonomiczne sposoby. Wakacje po sezonie, korzystanie z promocji cenowych, zakupów grupowych i tanich lotów, podróżowanie na własną rękę,  noclegi w hostelach i wspólny transport to tylko niektóre z wielu sposobów na połączenie zwiedzania i oszczędzania.

 

Dobre produkty bankowe

Oszczędzanie w skarpecie już dawno odeszło w zapomnienie. Jeśli chcesz, aby Twoje pieniądze były bezpieczne, a przy tym zarabiały na siebie, wybierz któryś z wielu dostępnych produktów bankowych. Konto oszczędnościowe, dobrze oprocentowana lokata? Brzmi nieźle. Warto również przyjrzeć się ofercie funduszy emerytalnych, które pomogą zadbać o naszą spokojną przyszłość.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *