Tajemniczy skrót RRSO pojawia się zawsze w ofertach banków, parabanków i innych pożyczkodawców. Co oznacza? Czy jest dobrym wyznacznikiem kosztu kredyty, na podstawie którego można porównywać atrakcyjność ofert?

Czym jest RRSO?

RRSO to skrót od wyrażenia: rzeczywista roczna stopa oprocentowania. Wydaje się niby łatwe, ale RRSO przyjmuje zupełnie inne wartości niż sama roczna stopa oprocentowania. Przykładowo, zdarza się, że znajdziemy ofertę pożyczki z roczną stopą oprocentowania 10-15 procent, a małym druczkiem jest zapis, że RRSO wynosi nawet 80% czy więcej. Skąd te różnice? Roczna stopa oprocentowania to same odsetki, czyli naliczane w skali roku oprocentowanie za udzielenie kredytu. Naliczane od kwoty kredytu. Natomiast RRSO obejmuje o wiele więcej – nie tylko odsetki, ale też inne koszty kredytu. RRSO bierze pod uwagę wszystkie koszty związane z zaciągnięciem kredytu czy pożyczki, a zatem odsetki, prowizję, opłatę administracyjną, ubezpieczenie, opłatę za rozpatrzenie wniosku, opłaty za dodatkowe usługi np. wizytę doradcy w domu, a także wartość pieniądza w czasie oraz dany okres spłaty na zobowiązania.

Czy warto porównywać pożyczki pod względem RRSO?

Nie zawsze niższe RRSO oznacza tańszą pożyczkę czy kredyt. Dlaczego? Warto zwrócić uwagę także na harmonogram spłaty zobowiązania. RRSO może być takie samo, ale harmonogram spłaty różny, a tym samym inne koszty pożyczki. Trzeba patrzeć na ofertę kredytu czy pożyczki całościowo, uwzględniając okres spłaty, harmonogram, RRSO czy całkowitą kwotę do spłaty. Jednak RRSO na pewno jest przydatną informacją i w pierwszym filtrowaniu ofert, może oddzielić te bardzo drogie od tańszych. RRSO daje wiedzą na temat tego, jaki jest udział kosztów całkowitych w pożyczce. Porównując RRSO z roczną stopą oprocentowania, możemy uzyskać obraz, ile dodatkowych kosztów jest ukrytych pod hasłem koszty pozaodsetkowe. Widać wtedy od razu, ile wynoszą odsetki, a ile dodatkowe koszty i można wyrobić sobie opinię na temat tego, czy taka oferta obwarowana mnóstwem pozaodsetkowych kosztów, jest korzystna. Jednak RRSO nie daje kompletnej informacji o pożyczce i zawsze warto sprawdzić także inne parametry, by mieć pewność, że dana oferta parabanku jest atrakcyjna.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *